Чим відрізняється римо-католицька церква від греко-католицької

Зміст

Римо-католицька та греко-католицька церкви мають багато спільного, адже вони сповідують одну віру – християнство. Проте, між ними існують й деякі суттєві відмінності, які стосуються як віровчення, так і практики. Обидві ці церкви визнають верховенство Папи Римського, але розрізняються за багатьма аспектами. У цій статті ми розглянемо ці аспекти.

Історія і звичаї

Римо-католицька та греко-католицька церкви – це два різні варіанти католицтва з точки зору літургії та богослов’я. На відміну від православ’я, вони не є окремими конфесіями в межах християнства. Українські греко-католики мають спільні корені з православними, але розділилися з ними наприкінці XVI століття році внаслідок Берестейської унії.

  • Це найбільша християнська церква у світі, з центром у Ватикані.
  • Історично розвивалася в Західній Європі.
  • Формування Римо-католицької церкви відбувалося в основному під впливом латинської культури та традицій.
  • Римо-католицька церква визнає верховенство Папи Римського і використовує латинський обряд.

Греко-католицька церква, також відома як східнокатолицька, визнає верховенство Папи Римського, але використовує східний обряд, близький до обряду Православної церкви.

  • Це одна з 23 східних католицьких церков, які визнають верховенство Папи Римського, але зберігають свої власні літургічні, духовні та адміністративні традиції.
  • Греко-католицька церква виникла в результаті Берестейської унії 1596 року, коли частина православних єпископів у Речі Посполитій погодилася на союз з Римом, зберігши при цьому візантійський обряд.
  • Найбільша греко-католицька церква – Українська греко-католицька церква (УГКЦ).

Греко-католицька церква зберігає традиції візантійської культури, зокрема використовує іконостас, має особливу музичну традицію та календар церковних свят, який відрізняється від римо-католицького. Крім того, греко-католицька церква практикує причастя під обома видами – хлібом і вином, тоді як римо-католики причащають мирян переважно лише хлібом.

Віровчення

Римо-католики вірять у те, що Папа Римський, як наступник апостола Петра, є непогрішним у питаннях віри та моралі. Греко-католики ж визнають авторитет Папи, але не вважають його непогрішним. Римо-католицький Символ віри стверджує, що Святий Дух сходить “від Отця і Сина”. Греко-католики ж використовують первісну редакцію Символу віри, де сказано, що Святий Дух сходить “лише від Отця”. Римо-католики вірять в існування чистилища – місця, де душі померлих очищаються від гріхів перед тим, як потрапити до раю. Греко-католики ж визнають існування чистилища, але їхнє уявлення про нього дещо відрізняється.

Практика

Римо-католики служать літургію латинською мовою, а також мовами народів світу. Греко-католики ж використовують у своїй літургії візантійський обряд, який служать слов’янською мовою (в Україні – українською). Римо-католицькі священики, як правило, дають обітницю безшлюбності. Греко-католицькі ж священики можуть бути як одруженими, так і неодруженими.

Таблиця відмінностей

ХарактеристикаРимо-католицька ЦеркваГреко-католицька Церква (УГКЦ)
ЦентрВатикан, РимКиїв, Україна
Глава ЦерквиПапа Римський
Верховний архиєпископ Киево-Галицький
Целібатдля всього духовенствадля вищого духовенства
Мова богослужіннялатинська; національні мови прихожанукраїнська, англійська (діаспора)
Оздоба храмунемає іконостаса; мало ікон; більше скульптуріконостас, багато ікон
Обряди хрещення і миропомазаннярозділені кількома рокамипроводяться одночасно
Причастя дітейпри досягненні усвідомленого віку 7-12 роківз раннього віку
Постине строгі, короткізгідно з православним календарем, але менш строгі
Хресне знаменнязверху вниз, потім від лівого плеча до правогозверху вниз, від правого плеча до лівого
Число вірянбільше мільярдаблизько 5 мільйонів

Важливо зазначити, що ці відмінності не є суперечностями. Римо-католицька та греко-католицька церкви визнають одна одну та вважають себе частинами єдиної Вселенської церкви. Обидві церкви відіграють важливу роль у духовному житті мільйонів людей у всьому світі. Зрозуміння відмінностей між ними може допомогти краще зрозуміти їхні традиції та вірування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *